Bebek ve Çocuklar İçin EEG

Bebek ve Çocuklar İçin EEG

Küçük yaştaki çocuklarda (genel olarak 5 yaşından küçüklerde)  kayıt sırasındaki hareketlilik ve istenen talimatlara uyum gösterememeleri ve uyku ile beyindeki anormal elektriksel aktivitenin daha net ortaya çıkması nedeniyle uyku sırasında EEG kaydı tercih edilir. Kayıt süresi olabildiğince uzun tutulmaya çalışılır (mümkün ise en az 1 saat). Hasta uyandırıldıktan sonra hareketlerin EEG kaydına engel olmadığı dönemde, olabildiğince uzun bir süre uyanıklık EEG kaydına devam edilmeye çalışılır.

Bebeklerde ve çok küçük yaştaki çocuklarda uykuda EEG kayıtları çok daha değerlidir ve bu nedenle bir EEG incelemesi uykuda EEG kaydı içermelidir.
Uyku sırasında beyinin biyoelektrik aktivitesi tamamen değişir. Uykunun farklı dönemleri vardır ve bu dönemlere özgü EEG değişiklikleri saptanır. Uyku  beyindeki anormal elektriksel aktivitenin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Hastanın bu tür çekime gelmeden önceki gece uykusuz kalması, çekim esnasında uyumasını kolaylaştıracağı, gerek anormal beyin dalgalarının ortaya çıkma olasılığını arttıracağı için yararlıdır.

Çocuk EEG’sinin farkları nelerdir?

Rutin bir uyku ve uyanıklık EEG’si hazırlık süreleriyle yaklaşık 1-1.5 saat kadar sürer. İlk 10 dakika elektrotlar yapıştırılır. Küçük çocuklar, EEG elektrotlarını yapıştırma esnasında çok hareket ederler ve bazen de elektrotları çekip çıkarmak isteyebilirler. Elektrod yapıştırma can yakıcı bir işlem değildir. Fakat küçük çocuklar yatmak zorunda kalacaklarından bir miktar ağlayabilirler. Koopere olabilen çocuklar da ise bu elektrod yapıştırma daha rahat geçer.

EEG Çekimine izin vermeyen (Kooperasyonu güç olan) çocuklarda elektrotlar hasta uyuduktan sonra da bağlanabilinir.

Çocuk EEG yorumu farklı mı?

Çocuklukta, özellikle bebeklikte ve erken çocukluk dönemlerinde yaşla değişen elektrik aktivite özelliklerinin tanınması ve bunların sorun olarak görülmemesi gerekir. Bu da ancak EEG’de uzmanlaşmış çocuk nörologları tarafından yapılabilir. Tersi söz konusu olduğunda kolaylıkla bazı normal elektrik dalgalanmaları yanlış değerlendirilip, epilepsisi olduğu şeklinde bir yoruma gidilebilir.

Sonuçlar:
EEG Raporunun yanında tüm çekimin CD’si ve Kağıt dökümanları da verilmektedir. Hasta evinde Tüm Gece veya Kısa Süreli (1, 3 SAATLİK) Video EEG Çekimleri Yapılmaktadır.

EEG çekimlerimizin kalitesi, tüm Çocuk nöroloji ve Yetişkin nöroloji Hekimleri tarafından referans gösterilmektedir. Özellikle de Çocuk nöroloji hekimleri EEG çekimlerimizi beğendiklerini yazılı ve sözlü olarak bildirmekte, Çocuk ve Bebek EEG’si, alanında deneyimli bir ekip tarafından icra edilmektedir. Bu konuda yıllardır hizmet veren ekibimiz, bazen saatler süren bebek ve çocuk EEG’sini büyük bir özveri ve sabırla gerçekleştirmektedir.

7 gün 24 saat tüm yaş gruplarına EEG çekimi yapılmaktadır.

EEG çekimi için bizi arayın:
0551 951 51 48

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın