EEG Nasıl Çekilir?

EEG Nasıl Çekilir?

EEG kayıt öncesinde elektrodların yerleşimi çok önemli bir hazırlık aşamasıdır. EEG Ortalama 23 tane küçük elektrodun bir tür jel yardımı ile saçlı kafa derisine yerleştirilmesi ve bir bilgisayar yardımıyla beyinin elektriksel aktivitesinin kaydedilmesi suretiyle yapılır.

EEG tamamen ağrısız ve zararsız bir inceleme yöntemidir. Her yaşta insana EEG çekilebilir. EEG’de Radyasyon etkisi yoktur ve beyine zarar vermez.

EEG çekimi süresince hasta sakin bir şekilde oturmalı veya yatmalıdır. Parazitsiz, kaliteli kayıt alabilmek için aksi istenmedikçe, hasta, gözlerini kapalı, çene ve boyun kaslarını gevşek tutmalıdır.EEG teknisyeninin
direktiflerine göre söylenenleri yapmalıdır. EEG filtrelerinin doğru ayarlanmış olması da çok önemlidir. Genellikle
aralıklı ışık uyaran ve derin nefes alıp verme şeklinde aktivasyon yöntemleri rutin olarak kullanılır. Amaç epileptik odağı veya anormal aktiviteyi aktif hale getirmektir.

EEG’nin doğru yorumlanabilmesi kaliteli kayıt yapılmasını gerektirmektedir. Buda titiz elektrot yerleştirmenin, cihazın uygun kontrollerini yapmanın, artefaktları tanımanın ve mümkün olduğunda düzeltmenin ve beyin elektriksel aktivitesini en uygun gösterebilecek uygun montajların seçimini yapabilen, tetkikin önemini anlayan, hasta ile iyi bir işbirliği sağlayabilen eğitimli teknisyenlere bağlıdır.

Çekim sırasında;

  • Belirli aralıklar ile kez göz aç-kapa
  • 3-5 dakika süren hipervantilasyon (derin nefes alıp-verme)
  • 5-7 dakika fotik stimülasyon (ışıklı uyarı) gibi aktivasyon yöntemleri uygulanır.
  • Çocuklarda inceleme sırasında tepki ve kooperasyon eksikliği olabilir. Böyle durumlarda elektrodlar hasta uyuduktan sonra da bağlanabilinir.
  • Uyku kaydıtamamlandıktan sonra hasta gerekirse uyandırılır, hareketlerin EEG kaydına engel olmadığı dönemde, olabildiğince uzun bir süre uyanık dönemde de EEG kaydına devam edilmeye çalışılır.

 

EEG Kayıt Süreleri

  • Rutin (Normal) EEG 20- 30 dakika arasında sürer.
  • Uyku-Uyanıklık EEG: Ortalama 1 saat sürer (20 Dakika uyanık, 40 dakika uyku halinde),
  • Bazı durumlarda 3 saatlik, tüm gece veya 24 saatlik EEG çekilebilinir.

EEG çekimi için bizi arayın:
0551 951 51 48

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın